Dzīvžogs - ierīkošana un veidošana

Lai vai kādus augus izvēlētos, cērpjama dzīvžoga veidošanas pamatprincipi ir vienādi. Galvenais ir panākt blīvu, vienmērīgu, veselīgu augu "sienu", kas pasargās, piemēram, atpūtas vietu no trokšņa, ceļa putekļiem un bloķētu garāmgājēju skatienus. 
Kā pareizi ierīkot un veidot lapu koku dzīvžogu lasāms rakstā par ligustru (ligustrum vulgare) dzīvžoga ierīkošanu un veidošanu. Biežāk uzdotie jautājumi izvēloties augus dzīvžogam:

Lapu koki vai skuju koki?
Jādomā, kādā vietā dzīvžogs nepieciešams. Ja tas pardzēts dzīvojamās zonas ierobežošanai vasarā, diez vai būs svarīgi izvēlēties augus ar mūžzaļām lapām. Mūžzaļos augus, t.i., skuju kokaugus svarīgi izvēlēties, piemēram, aizsedzot skatu no ceļa uz dzīvojamo istabu (tas būs svarīgi arī ziemā). Augu izvēle saistīta arī ar subjektīvo priekšstatu par vēlamā dzīvžoga izskatu.

Veidojamu vai brīvi augošu dzīvžogu...?
Pavērojiet piedāvāto dzīvžoga augu īpašības: parametrus, cirpšanas nepieciešamību u.tt. 
Kas gan nevēlas dzīvžogu, kas ātri izaug un nav ar to daudz jāstrādā?! Tāds variants ir iespējams tikai tad, ja tiek algots dārznieks dzīvžoga veidošanai un jau sākumā izvēlēti liela auguma stādi. 
Spēcīgi augošie augi parasti piemēroti cērpjamam dzīvžogam - iespējams izvēlēties gan lapu, gan skuju kokaugus. Turpretī ir augi, kas tik pat kā nebūs jāveido un ir lēnaudzīgāki - tiem ģenētiski tiek saglabāta noteikta forma (piem., rietumu tūju šķirnes 'Smaragd', 'Dumosa', 'Boothi' u.c.).   No lapu kokaugiem tik pat kā nav šādam dzīvžoga tipam piemērotu augu. Piemēram, iestādot ceriņus, tie tik un tā,  ik pa laikam būs jāatjauno un jāveido. 
Brīvi augošus lapu krūmus un kokus var atļauties stādīt tikai tur, kur daudz vietas un augi var brīvi augt. 


Vēl raksti par šo tēmu:
  • Dzīvžogs neizaug pāris nedēļās, bet tam ir svarīga nozīme sākot "dzīvot" dārzā. Dzīvžogs rada mājīguma sajūtu, kā arī aiztur vēju un ceļa putekļus - tāpēc arī gribas krūmus iestādīt pēc iespējas ātrāk, pat pirms paša dārza ierīkošanas. ...Tālāk lasīt šeit.
  • Priekšdārzā veidota visplatākā apstādijumu dobe; tai jābūt blīvai, kurā augi ar dažādo faktūru un atšķirīgajiem ziedēšanas laikiem radīs dinamisku un "dzīvīgu" efektu. Priekšdārza dobei ir arī vēl viena svarīga funkcija...Tālāk lasīt šeit.